Portal informacyjno-reklamowy Sakramenty.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Przydatne informacje

Kapłaństwo

Jak zostać księdzem ?

Zostać księdzem można jedynie poprzez ukończenie nauki w seminarium duchownym. Ze względu na status uczelni wyższej kandydaci muszą legitymować się wykształceniem średnim i zdaną maturą. Konieczne jest również powołanie i świadomość wyboru takiej drogi życiowej. Chociaż teoretycznie nie istnieją ograniczenia ze względu na wiek maksymalny kandydata do seminarium, to zazwyczaj nie przekracza on 35 lat.

- podanie o przyjęcie;
- życiorys;
- fotografie (ilość zależna od wymogów uczelni);
- metryka Chrztu i Bierzmowania;
- świadectwo maturalne (oryginał);
- świadectwo ukończenia szkoły średniej (oryginał);
- świadectwo zdrowia dla kandydatów na wyższe uczelnie;
- opinia Katechety;
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców;
- opinia Księdza Proboszcza.

W trakcie rekrutacji zdaje się pisemny egzamin z języka polskiego oraz (zazwyczaj ustny) egzamin z wiedzy katechetyczno-teologicznej. W różnych seminariach zakres wiedzy i materiały mogą się od siebie różnić, ale z reguły podstawą jest Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają kandydatom wybrane uczelnie. W większości z nich egzaminy odbywają się w dwóch terminach - latem i wczesną jesienią. Przed złożeniem stosownych dokumentów należy odbyć rozmowę wstępną z rektorem, który weryfikuje motywację kandydata. W wielu seminariach w trakcie rekrutacji obowiązkowa jest również rozmowa z psychologiem.
Pomiędzy egzaminami, a rozpoczęciem właściwych studiów kandydaci przechodzą okres propedeutyczny. Trwa on od kilku tygodni do maksymalnie roku. Służy rozpoznaniu czy powołanie jest autentyczne i czy kandydaci nadają się na kapłanów.
Alumni mieszkają w budynku seminarium co wiąże się z czesnym, wynoszącym w zależności od placówki od 100 do 300 zł miesięcznie, pokrywającym koszt wyżywienia i mieszkania. Pobyt i nauka w seminarium kształtuje nie tylko intelektualnie ale również, a może przede wszystkim duchowo. Rygor, wyrzeczenia, odseparowanie od bliskich są codziennością, której powinni być świadomi kandydaci na księży.
Edukacja w seminarium trwa sześć lat, z czego pierwsze dwa są przeznaczone na przedmioty filozoficzne, a cztery kolejne na teologiczne. Na piątym roku alumni przyjmują święcenia pierwszego stopnia, a na zakończenie szóstego roku święcenia kapłańskie. Najczęściej dzień później nowo wyświeceni kapłani odprawiają pierwsze msze tzw. prymicje. Najczęściej odbywają się one w rodzinnych parafiach księży.
W Polsce działa ponad osiemdziesiąt katolickich seminariów duchownych, z czego połowa to seminaria zakonne.

 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego