Portal informacyjno-reklamowy Sakramenty.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Przydatne informacje

Eucharystia i Pokuta

W tym dziale skupiamy się na uroczystości przyjęcia I Komunii Świętej

Jednym z pierwszych najważniejszych przeżyć w życiu dziecka jest pierwsze przyjęcie sakramentu Pokuty i Eucharystii.

1. Kiedy I Komunia Święta i kto może ją przyjąć ?
Do sakramentu Pokuty i Komunii Świętej po raz pierwszy dziecko przystępuje przeważnie w wieku 9 lat, czyli w drugiej klasie szkoły podstawowej.
Dziecko aby przyjąć sakrament musi poza odpowiednim wiekiem mieć świadomość przyjęcia sakramentu i rozumieć czym jest Eucharystia, poza tym musi być ochrzczone.

2. Jakie są wymagania do przyjęcia I Komunii Świętej?
Dziecko musi
uczęszczać na niedzielne i świąteczne Msze Święte, regularnie chodzić na katechezę w szkole oraz znać katechizm i materiał nauczania II klasy podstawowej.
Także opiekunowie dziecka powinni uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przed uroczystością.
Jeżeli I Komunia Święta będzie przyjmowana w kościele innym niż ten w którym dziecko było ochrzczone to należy dostarczyć odpis Świadectwa Chrztu Świętego.

3. Jak przygotować dziecko do sakramentu?
Kwestie związane z wiarą są abstrakcyjne, nie mają realnego wytłumaczenia i wymagają prawdziwej wiary. Właśnie dlatego należy je tłumaczyć dziecku na jego poziomie rozumowania. Duchowym przygotowaniem dzieci do przyjęcia Sakramentu Eucharystii powinni zająć się głównie rodzice. W okresie poprzedzającym warto więc jak najwięcej rozmawiać ze swoimi dziećmi na tematy dotyczące przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Podczas tych rozmów musisz dokładnie wytłumaczyć swojemu maluchowi jakie znaczenie ma symbolika tego sakramentu. Może zdarzyć się też, że dziecko będzie miało pewne wątpliwości, które oczywiście niezwłocznie trzeba rozwiać. Bardzo ważne jest także w tym okresie wspólne odmawianie modlitw i powtarzanie katechizmu, tak żeby utrwalić z dzieckiem to, czego nauczyło się na lekcjach religii.
Mały katechizm, czyli jak przygotować dziecko z wiedzy na temat prawd religijnych?
Mały katechizm jest skarbnicą wiedzy na temat religii, którą powinien posiadać każdy katolik. Podczas wspólnego czytania katechizmu i rozważania jego zapisów rodzice powinni wytłumaczyć dziecku niektóre aspekty. Należy wytłumaczyć maluchowi, że Dziesięć Przykazań Bożych i Pięć Przykazań Kościelnych powinny być "drogowskazem" w życiu każdego katolika. Ważne jest także, żeby wytłumaczyć dziecku, że rachunek sumienia i szczery żal za grzechy są warunkami dobrej spowiedzi.
O czym należy pamiętać podczas świeckiego przygotowania pociechy do Pierwszej Komunii Świętej?
Podstawowym elementem świeckich przygotowań do uroczystości pierwszokomunijnej powinno być dobranie odpowiedniego stroju, czyli garnituru lub sukienki. Jak wiadomo ubiór dziecka powinien być elegancki, ale też skromny. Nie należy więc przesadzać z ilością dodatków. Oczywiście należy też zadbać o zorganizowanie przyjęcia pierwszokomunijnego, o zaproszenie gości i o skromne prezenty dla naszego malucha. Jeżeli planujesz większe przyjęcie, możesz się także zdecydować na wynajęcie fotografa.

4. Jaki jest przebieg uroczystości I Komunii Świętej?
Zwykle pierwszokomunijna Msza Święta odbywa się w niedzielę. Zdarza się jednak, że dzieci przystępują do Sakramentu Eucharystii w inny dzień, na przykład 3 maja. Ceremonia Pierwszej Komunii Świętej ma bardzo uroczysty charakter. Podczas tego święta dziecko powinni wspierać zarówno rodzice, dziadkowie, rodzice chrzestni oraz, w miarę możliwości, dalsza rodzina.
Początek pierwszokomunijnej Mszy Świętej
Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy Św. dzieci ustawiane są przez siostry lub księży prowadzących przed głównym wejściem do świątyni. Na początku mszy do dzieci podchodzi procesja z krzyżem, na czele której idzie proboszcz parafii, a za nim ministranci. Na wstępie ksiądz wita zgromadzone dzieci i ich bliskich. Często, szczególnie w parafiach wiejskich, rodzice zwracają się z prośbą do zgromadzonych księży o udzielenie Pierwszej Komunii Świętej ich dzieciom. Po tym geście ksiądz błogosławi zebrane dzieci i kropi zebranych wodą święconą. Rodzice powinni podejść do swoich pociech i uczynić na ich czołach znak krzyża. Gdy już wszyscy zebrani uczynią znak krzyża procesja wchodzi do kościoła wprowadzając za sobą komunijne dzieci.

Przebieg pierwszokomunijnej Mszy Świętej
Msza Święta rozpoczyna się aktem pokuty lub hymnem "Chwała na wysokości Bogu" (gdy na mszy odbędzie się odnowienie obietnic chrzcielnych). Kolejnym etapem każdej Mszy Świętej są czytania i homilia. W dniu Pierwszej Komunii Świętej homilia powinna być niezwykle uroczysta i połączona z odnowieniem obietnic Chrztu Św. Kolejnym etapem Mszy Świętej jest złożenie przed ołtarzem symbolicznych darów: kwiatów, chleba, oliwy czy wina lub winogron oraz zapisanych na kartce obietnic dzieci komunijnych (że do ukończenia pełnoletności będą się wystrzegać alkoholu, papierosów czy narkotyków). Po złożeniu darów następuje najważniejszy punkt Mszy - dzieci przyjmują Sakrament Eucharystii po raz pierwszy. Gdy już wszystkie dzieci przejdą ten ważny moment, do Komunii Świętej mogą także przystąpić rodzice i reszta rodziny i znajomych. Pierwszokomunijną Mszę Świętą zwieńcza krótkie dziękczynienie w postaci modlitwy lub pieśni.
Jakie dodatkowe elementy mogą się pojawić podczas pierwszokomunijnej Mszy Świętej?
Ponieważ Msza Święta podczas Pierwszej Komunii Świętej ma bardzo uroczysty charakter, dlatego w różnych parafiach stosuje się dodatkowe elementy ozdobienia uroczystości. Mogą to być na przykład komentarze do etapów mszy świętej, czytane przez dzieci, bądź rodziców. Wśród dodatkowych elementów, niektóre parafie pod koniec mszy rozdają dzieciom komunijne pamiątki, jak chlebek komunijny, medaliki czy książeczki do nabożeństwa. Często zdarza się także, że na koniec Mszy Świętej dzieci dziękują prowadzącym, rodzicom, chrzestnym czy księżom, mówiąc wierszyki i składając na ich ręce bukiety lub inne upominki.

5. Jak ubrać dziecko do Komunii?



6. Jakie są wydatki zwiazane z I Komunią Świętą?






Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego