Portal informacyjno-reklamowy Sakramenty.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Istota Sakramentów

Eucharystia i Pokuta

W tym dziale wyjątkowo skupimy się na dwóch Sakramentach, które są ze sobą bardzo związane czyli: Pokuty i Eucharystii.


Sakrament pokuty i pojednania – Sakrament pokuty i pojednania jest jednym z sakramentów świętych. Zalicza się on do grupy łask powtarzalnych, ponieważ w ciągu życia można go otrzymać wiele razy.

Podstawy teologiczne sakramentu pokuty zawarte są w Piśmie Świętym, a mianowicie w Ewangelii według św. Jana. Znajduje się tam fragment, w którym opisane jest, jak Jezus przekazuje uczniom władzę odpuszczania i zatrzymywania grzechów. Oznaczało to, iż po odejściu Chrystusa to apostołowie mieli przejąć tę władzę i odtąd mogli rozgrzeszać ludzi. Następcy apostołów, czyli wszyscy kapłani, po dziś dzień mają taką możliwość i moc. Dzięki święceniom kapłańskim otrzymują specjalną łaskę, dzięki której władni są udzielać sakramentu pokuty i pojednania. Natomiast Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje pokutę jako odpuszczenie grzechów przez Chrystusa za pośrednictwem kapłana.
W tradycji Kościoła Katolickiego sakrament pokuty nazywany bywa też spowiedzią. Odbywa się on w kościele (w czasie choroby lub innej niedyspozycji również w domu), udzielany jest przez kapłana. Wierny udaje się do małej kabiny, zwanej konfesjonałem, gdzie ma osobisty kontakt z księdzem. Służy to poczuciu prywatności oraz zachowaniu tajemnicy spowiedzi przed innymi ludźmi. Zazwyczaj jednak twarz spowiadającego się nie jest dla kapłana widoczna. Człowiek wyznaje swoje grzechy,
Służy to poczuciu prywatności oraz zachowaniu tajemnicy spowiedzi przed innymi ludźmi. Zazwyczaj jednak twarz spowiadającego się nie jest dla kapłana widoczna. Człowiek wyznaje swoje grzechy, żałuje za nie oraz obiecuje poprawę. Może stosować gotowe formuły słowne sakramentu, ale dopuszczana jest również dowolność. Po wyznaniu grzechów kapłan udziela (oczywiście zdarza się, że nie!) rozgrzeszenia i zadaje do odprawienia pokutę.
Jest to modlitwa bądź też nakazanie spełnienia dobrego uczynku, stanowi dopełnienie ponownego pojednania się z Bogiem i powrót do Jego łask. Podstawowym obowiązkiem kapłana udzielającego sakramentu jest tajemnica spowiedzi (podobnie jak na przykład tajemnica lekarska). Oznacza to, iż ksiądz musi dochować tajemnicy, nie jest nawet zobowiązany do zeznawania prawnego i cywilnego w razie potrzeby. Dodatkowo odpuszczenie przez niego grzechów stanowi swoistą granicę – kapłan nie wraca do nich przy kolejnym spotkaniu z wiernym, spowiedź bowiem dotyczy tylko miejsca konfesjonału.
Katechizm Kościoła Katolickiego wyróżnia jeszcze warunki sakramentu pokuty i pojednania. Należą do nich: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź oraz zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.


Eucharystia - Sakrament komunii świętej inaczej też zwany jest eucharystią. Jest to jeden z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask powtarzalnych, ponieważ komunię możemy przyjmować wiele razy w ciągu całego życia.
W religii katolickiej eucharystia stanowi swoiste uczczenie ostatniej wieczerzy, którą Jezus spożył wraz ze swoimi apostołami. Wydarzenie to miało miejsce tuż przed śmiercią Jezusa, już wtedy wiedział on, że zginie i w ten sposób zapewni ludziom zbawienie i możliwość życia wiecznego. Podczas ostatniej wieczerzy przekazał swoim uczniom wiedzę dotyczącą sprawowania eucharystii. Dowiadujemy się o tym z Pisma świętego. W Ewangelii według św. Łukasza znajduje się opis wieczerzy, podczas której Jezus wypowiada słowa: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane, to czyńcie na moją pamiątkę”. Stało się to wówczas, kiedy Jezus wraz z uczniami spożywał chleb oraz pił wino. Od tamtej pory słowa te stanowią symboliczne ukazanie śmierci Pańskiej, męki i konania na krzyżu.
W dzisiejszych Kościele katolickim sakrament eucharystii nadal opiera się na słowach Jezusa. Dziś komunię świętą (pod postacią chleba, czasami też wina) przyjmuje się podczas mszy świętej, którą sprawuje kapłan. Dla chrześcijan eucharystia stanowi najważniejszą część mszy świętej,
Dla chrześcijan eucharystia stanowi najważniejszą część mszy świętej, ponieważ jest przypomnieniem o śmierci Pana i oddaniu Jego życia w imię ludzi. Ofiara, jaką Bóg poprzez Swojego syna złożył dla ludzi, pojawia się zatem właśnie w elementach eucharystycznych mszy, stanowi kulminacyjny punkt jej celebracji oraz swoistą pamiątkę. Podczas sakramentu komunii świętej kapłan podchodzi do wiernych i wypowiadając słowa „Ciało Chrystusa”, przekazuje je pod postacią opłatka. Wierny odpowiada „Amen” i wówczas następuje osobista modlitwa.
Sakrament komunii świętej w tradycji Kościoła katolickiego po raz pierwszy otrzymuje się w wieku paru (zazwyczaj ośmiu) lat. Wówczas człowiek jest bardziej dojrzały i gotowy, by przyjąć Boga do serca i wypełniać chrześcijańskie obowiązki. Eucharystia jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej można oczyścić się z grzechu i na nowo pojednać z Bogiem. Po wyznaniu grzechów przed kapłanem zazwyczaj przystępuje się do komunii świętej, co stanowi dopełnienie skruchy i oznacza ponowne wstąpienie w łaski Boga.
Kościół katolicki nakazuje przyjmowanie sakramentu eucharystii przynajmniej raz w roku (mówią o tym przykazania kościelne). Chodzi tutaj przede wszystkim o okres Świąt Wielkanocnych, ponieważ należy uczcić w ten sposób mękę Jezusa.


W życiu katolika najważniejszym i najbardziej uroczystym przyjęciem sakramentów Pokuty i  Eucharystii powinno być to pierwsze, dlatego poniżej skupimy się właśnie na tym momencie w życiu człowieka.  

Pierwsza Komunia Święta – uroczystość katolicka związana z mszą świętą podczas której wierni, przeważnie 9-letnie (2. klasa szkoły podstawowej) dzieci, po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii pod postacią Hostii. Dzieci ubierają się w specjalne stroje (dziewczynki w białe sukienki, chłopcy w garnitury lub w alby komunijne). Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok.




Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego